+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Akkuyu nükleer santrali

Akkuyu nükleer santrali
Ne Zaman Üretime Başlayacak, Ne Zaman        Tamamlanacak

4 adet nükleer reaktörden oluşacak Akkuyu Nükleer Santrali’nde birinci ünite 2019 yılında diğer ünitelerin de birer yıl üretime başlaması planlanmaktadır. Buna göre 2022 yılında santral tam kapasite üretime geçecektir.

Ne Kadar Elektrik Üretecek, Türkiye Tüketiminin Ne Kadarını Karşılayacak

Her biri 1200 MW kapasiteli 4 reaktörden oluşacak Akkuyu Nükleer Santrali 4800 MW kapasiteye ulaştığında yıllık ortalama 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Türkiye’de 2014 yılında 255 milyar kilovatsaat elektrik tüketimi gerçekleşmiştir. Son yıllarda elektrik tüketimindeki artış dikkate alındığında da elektrik tüketimimizin her yıl ortalama %5,7 arttığı görülmektedir. Mevcut tüketim miktarımız ve talep artışımız dikkate alındığında santralin tam kapasite üretime başlayacağı 2022 yılında Türkiye’de yıllık 397 milyar kilovatsaat elektrik tüketimi olacağı görülmektedir. 2022 yılında enerji ihtiyacımızın %8,8’ini karşılayacak Akkuyu Nükleer Santrali, tüketim talebinin aynı şekilde artacağı düşünüldüğünde 2030 yılında ihtiyacın %5,6’sını, 2040 yılında %3,2’sini karşılayacağı görülmektedir.

Aşağıdaki grafikte %3, %5,7 ve %7 yıllık elektrik talep artış senaryolarına göre santralin Türkiye tüketiminin ne kadarını karşılayacağı gösterilmiştir. NGS’nin 2019 yılında bir, 2020 yılında iki 2021 yılında üç ve 2022 yılından itibaren dört reaktörle hizmet vereceği varsayılmıştır. Elektrik tüketiminde bir seviyeden sonra yıllık talep artışımız bugünkü kadar çok yükselmeyecektir. Buna göre santralin hizmet ömrü olan 60. yılda yani 2082 yılında tüketimimizin o döneme kadar yıllık ortalama %3 artarak 1,9 petavata ulaşması durumunda santral toplam tüketimin %1,8’ini karşılayacaktır.

Ortaklık Yapısı ve Kaç Yıl İşletileceği

Akkuyu Nükleer Santrali’nin çoğunluk hissesi olan %51’i her zaman Rusya Federasyonu’na ait olacaktır. Diğer %49 hisse Türkiye’deki yatırımcılara satılabilecektir. Santralin 60 yıl işletilmesi planlanmaktadır.

Devlet’in Elektrik Alım Garantisi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Akkuyu Nükleer Santrali’nin 1. ve 2. ünitelerinde üretilecek elektriğin %70’ine, 3. ve 4. ünitelerinde üretilecek elektriğin %30’una satın alma garantisi vermiştir. Bu satın alma garantisi her bir ünite için ayrı ayrı ticari faaliyete başlamasından itibaren 15 yıldır. Bu oranlar ve ortalama elektrik üretim kapasitesi dikkate alındığında Devlet’in TETAŞ aracılığıyla alım garantisi verdiği üretim miktarı 17 milyar 500 milyon kilovatsaat’tir. Geriye kalan üretim miktarı Akkuyu NGS tarafından serbest piyasada satışa sunulacaktır. (Resmi Gazete, 6 Ekim 2010)

Devlet Elektriği Hangi Fiyata Alacak?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) aracılığıyla satın alma garantisi verilen miktardaki elektriğin her bir kilovatsaatini 12,35 dolar sent fiyatla alacaktır. Ayrıca TETAŞ ile Proje Şirketi arasında mutabaka edilen tarife kademelerinde, elektrik fiyatlarındaki artış, Akkuyu projesinin geri ödemesinin sağlanması amacıyla fiyat 15,33 dolar sent kWh tavan fiyatına kadar proje şirketi tarafından belirlenir. (Resmi Gazete, 6 Ekim 2010)

Diğer taraftan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Yenilenebilir Enerji Destek Mekanizması (YEKDEM) kapsamında rüzgar santrallarine 7,3 dolar sent fiyatlı alım garantisi veriliyor!

Elektrik Fiyatları Ucuzlar mı?

Akkuyu Nükleer Santrali’nin kurulumunun asıl amacının artan enerji talebinin karşılanması, ülkenin elektrik arz güvenliğinin ya da yakın bir ifade ile enterkonnekte sistem baz yükünün sağlanması olduğu birçok yetkili tarafından dile getirilmiştir. Bunun yanı sıra NGS’nin devreye girmesi ile elektrik fiyatlarının düşeceği gibi bir algı oluşmuş ya da oluşturulmuştur. Akkuyu NGS’de üretilen elektriğin yarısı 15 yıl boyunca minimum 12,35 dolar-sent/kWh fiyatla devletimiz tarafından satın alınacaktır. Bu fiyat 2015 Nisan döviz kuru ile yaklaşık 32 kuruşa denk gelmektedir. Oysaki 2014 yılında serbest piyasada ortalama piyasa takas fiyatı 16,3 kuruş/kWh, 2015 yılının ilk 3 ayında ise 15 kuruş/kWh olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamlarla devletin alım garantisi verdiği miktarın piyasa fiyatları üzerinde seyredeceği, dolayısıyla son kullanıcıya sunulan elektrik birim fiyatlarında bir indirim olamayacağı görülmektedir.

Fakat alım garantisi bulunmayan ve NGS’de üretilecek elektriğin diğer yarısı serbest piyasada satışa sunulacağından toptan piyasada elektrik birim fiyatlarının kısmen de olsa düşmesini sağlayabileceği düşünülebilir. Fakat tüm üretim ve alımlar hesaplandığında son kullanıcıya bir indirim getiremeyeceği görülmektedir.

Alım garantisi süresinin dolacağı 2036 yılında Akkuyu Nükleer Santrali ülke tüketiminin ancak %4’ünü karşılayabilecektir. Bu tarihten sonra santralde üretilecek enerjinin o gün oluşacak piyasa fiyatlarını aşağıya çekemeyeceği tahmin edilebilir.Dev Ciro

Yukarıda verilen fiyatlar ve santral tamamlandığında üretilecek toplam enerji miktarı dikkate aldığında Akkuyu Nükleer Güç Santrali büyük cirolar elde eden bir şirket olacaktır. Üretilecek 35 milyar kilovatsaat enerjinin yarısı 0,1235 ABD doları/kWh, diğer yarısı 16 kuruş kWh birim fiyatıyla satıldığında 2015 Nisan dolar kuruna göre yıllık 8 milyar 462 milyon TL, günlük ise 23 milyon TL’den (eski parayla 23 trilyon) fazla ciro elde edecektir. Bu büyüklükle Rusya’ya ait olan Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye’nin dev firmaların bugünkü cirolarına bakıldığında ülkenin en büyük 15 şirketinden biri olacaktır.

Kaç Kişi Çalışacak

Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaat aşamasında 886 ile 9620 kişinin, işletme aşamasında ise 3360 kişinin çalışması planlanmaktadır.

Proje Maliyeti

Akkuyu Nükleer Santrali’nin kurulum maliyetinin 20 milyar dolar olacağı açıklanmıştır. Bu maliyetin tamamı Rusya Fedarasyonu’na bağlı devlet kurumları tarafından karşılanacak olup maliyetin ödenmesi amacıyla ülkemiz 15 yıl boyunca üretilecek enerjinin yarısına 12,35 dolar-sent/kWh fiyatla alım garantisi vermiştir. Bu fiyat 15,33 dolar-sent/kWh’e kadar çıkabilir.

Santralin Yeri

Akkuyu Nükleer Santrali, Akdeniz’e de kıyısı olan Türkiye’nin güney şehirlerinden Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi, Akkuyu Mevkii’nde yer almaktadır. Akkuyu Nükller Santrali’nin Türkiye haritası üzerindeki yeri ve bölgenin uydudan çekilmiş yakın fotoğrafı aşağıda görülmektedi

07 Mayıs 2015
975 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN