+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Arazide Doğruların Belirtilmesi Jalonlama

Arazide Doğruların Belirtilmesi Jalonlama

Bir nokta, herhangi bir sapma yapmadan bir yön üzerinde hareket ederse bir doğrultu tarif eder. Doğrultunun sınırlı bir uzunluğu söz konusu değildir. Doğrultunun başlangıç ve son noktası saptanırsa bir doğru ve bir boy tarif edilmiş olur.

Bu nedenle arazide bir doğru, başlangıç ve uç noktaları birer kazık veya jalonla işaretlenerek belirtilmelidir. Bu biçimde belirtilen bir doğrunun uzunluğunu ölçmek amacı ile veya doğru üzerinde yapılan bir ölçme işleminde gerekli olması nedeni ile, başlangıç ve uç noktasından başka, arada veya doğrunun uzanımında noktaların belirtilmesi gerekmektedir. Arazide bu işler genellikle jalonlar ile yapılır ve bu işleme de jalonlama adı verilir. Bu işlem sırasında jalonların elde düşey olarak tutulması gereklidir. Çok kez, sehpa kullanılmayacağından (çekülden de yararlanılmıyor demektir) jalonların düşey olarak tutulabilmeleri için, jalon ağırlık merkezinin biraz üstünden baş ve işaret parmakları yardımı ile ve fazla sıkmadan tutulursa, jalon kendi ağırlığı yardımı ile düşey konuma gelir.

Ara noktaların jalonlanmasında, çalışmanın amacına veya arazinin özelliklerine göre jalon aralıklarını, ortalama 20 ile 50 metre, düz arazide ise 50 ile 100 metre almak iyi sonuç verir. Fakat boyların ölçülmesi söz konusu olacak ise, o takdirde, jalon aralıklarının uzunluk ölçme aracı boyundan fazla olmamasının büyük yararı vardır.

07 Ocak 2017
889 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN