+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Asansörlerden artik belediyeler sorumlu

Asansörlerden artik belediyeler sorumlu
Yıllık olarak gerçekleştirilen asansörlerin kontrolleri artık belediye ve il özel idareleri tarafından sağlanacak. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, asansörlerin bakımına yönelik yenilikler getiriyor. 
Kamuoyunda torba yasa olarak adlandırılan yürürlüğe giren “İş Sıhhati ve Güvenliği Kanunu ile Kimi Kanun Kararında Kararnamelerde Farklık Yapılmasına Değin Kanun”, asansörlerin senelik kontrol ve aylık bakımlarına ait ehemmiyetli yenilikler getirdi.Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığından alınan bilgiye göre; yapılan tertip etmeyle, asansörlerin senelik periyodik kontrolleri belediye ve şehir özel idarelerinin legal görevleri arasına ilave etti. Böylelikle bugüne kadar kanuni zorunluluk olmadan belediye ve şehir özel idarelerince yürütülen kontrol görevi, legal altyapıya kavuşturulmuş oldu.


Farklıklarla legal altyapısı oluşturulan senelik periyodik kontrol faaliyetleri, direk belediyelerce gerçekleştirilebileceği gibi yetkilendirilmiş kontrol kuruluşlarıyla da yaptırılabilecek. Ancak belediyelerin ve yetkilendirilmiş kontrol kuruluşlarının, senelik kontrol işlemlerini yapabilmeleri için yasayla oluşturulması öngörülen komisyon kararı doğrultusunda Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak koşulları taşımaları gerekecek. Yapılan kontroller neticeninde, belediye ve şehir özel idareleri, güvenli olmayan asansörleri hizmet dışı bırakabilecek.


Data tabanı uygulamasıyla, belediyelerin sorumluluğunda yetkilendirilmiş kontrol kuruluşlarıyla yürütülecek senelik periyodik kontrol faaliyetlerine ait tüm bilgiler kayıt altına alınacak.


Geliştirilen takip uygulamasıyla, kontrolleri yapılan asansörler arasında seçilen belirli sayıda asansör denetimden geçirilerek, firmaların kontrol faaliyetlerini usulüne uygun şekilde yürütüp yürütmediği sıkı takip altında tutulacak.


Belediye veya şehir özel idarelerinde, görev ve yetki alanlarında bulunan asansörler için yapılması zaruri olan senelik periyodik kontrolün gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan işlemleri yerine getirmeyen yetkililer, yaşanabilecek yaralanma ve ölüm olayları sebebiyle “5237 sayılı Türk Ceza Kanunu” kararlarına göre doğrudan mesul tutulacak.


Ayrı olarak bina yöneticileri de asansörlerin güvenli şekilde işletilmesinin sağlanması emeliyle aylık bakımlarıyla, senelik kontrollerinin alakalı teknik tertip etmelere uygun şekilde yaptırılması ve bu işlemlere ilişkin fiyatların ödenmesinden sorumlu olacak.
25 Nisan 2015
629 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN