+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

bitişik nizam nedir ?

bitişik nizam nedir ?

Bitişik Nizam Nedir?

Resmi gazetede yayımlanan Planlı Alanlar Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair tasarıda blok nizam ile bitişik nizam gibi terimler yer almaktadır. Bu terimler sonucunda insanlar da yer eden blok nizam nedir? Bitişik nizam nedir soruları olmaktadır? İlk başta blok nizamı açıklayacak olursak İmar planının yayınlamış olduğu yönetmeliğe göre cephenin uzunluğu,derinliği ve dilatasyonunun ayırmak suretiyle birde fazla parselin üzerine bir bahçeli yapı oluşacaksa bu yapı nizamına blok nizam adı verilmektedir.

Bitişik nizamın tanımına gelecek olursak ,bitişik nizam ise birçok komşu parsellerdeki binaya bitişik olan yapı diye adlandırılmaktadır. Bitişik nizamlı binaların genel özelliği ortak alandan bahçeye ulaşım sağlanmaktadır.Bitişik nizamda genel kurallar itibariyle binaların ortak alanlarından arka bahçeye ulaşım sağlanırken , birçok parsel üzerinde bir binanın oturduğu yapı türü olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Böyle bir bina türü değilse ortak alandan arka bahçeye yol sağlamak şart değildir , binanın konumunu ayarlarken bunlarında göze alınıp proje yapılmasına dikkat edilmelidir yoksa bir denetim de binanız yıktırılma tehlikesi altına girebilir.

Bitişik Nizam Nerelerde Görülür?

Bitişik Nizam Genellikle Nüfusun yoğun olduğu ve Ticari işletmelerinin yoğun olduğu bölgelerde görülür. Genel amaç ticaretin belirli bölgelerde yoğunlaştırılması amaçlanmıştır. Bitişik nizamlarda yukarıda belirttiğimiz gibi arka ve yan bahçe çekme mesafeleri sıfır olarak planlanmaktadır.

01 Mart 2015
2.690 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN