+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Çelik statik hesabi nedir ?

Çelik statik hesabi nedir ?

statik hesap proje yapının, çelik kullanılarak ile dizayn edilmesi işidir. Dizayn ’da yapıya etki eden tüm yüklerle oluşan maximum gerilmeleri karşılayabilecek minimum kesitlerdeki Çelik Elamanlar tayin edilir. Bu tayin ilgili şartnamelerin tariflerine göre yapilir.

 
Çelik proje yapım algoritması ile betonarme proje yapım algoritması birbirine çok benzer. Ancak beton ile çelik davranış itibari ile birbirinde çok farklı olup hesap detayları birbirinden tümüyle faklıdır. Genel olarak statik hesap uzmanlarının çoğunluğu betonarme projeler konusunda tecrübelidir. Çok daha azı ise Çelik proje konusunda tecrübelidir. Hem betonarme hem de çelik konusunda kayda değer bilgi birikimi ve tecrübeye 
sahip olan inşaat mühendislerinin sayısı ise en az olandır.
Çelik proje yapım esasları
Çelik inşa edilecek yapının, mimari tasarımı tamamladıktan sonra statik hesabı ile başlayıp imalat planlarının çizimine kadar devam eden süreçtir.

 Bu sürece etki eden faktörler: bina cinsi, çevre faktörleri, binaya etki eden sabit ve hareketli yükler, kar rüzgâr, deprem yükleri ve diğer çok özel yüklerdir. Spesifik yapılarda bu yüklerin cinsi değişir örneğin barajlarda su itkisi, iskelelerde dalga ve gemi çarpma etkileri gibi… Bu yükler ön boyutları verilmiş yapıya uygun şekilde, bilgisayar programında (sap2000, Etabs, sta4 Cad vb.) Yüklenir. Oluşan gerilmeleri karşılayan çelik kesit ve çelik elamanlar tayin edilir.
 Mühendislik formatına uygun bir hesap raporu ve uygulama esnasında gerekli olacak çizimleri hazırlanır. Bu işlemler yapının özelliklerine uygun şartnameler tarafından belirlenen standartlara uygun olarak yapılır.

28 Mart 2015
1.011 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN