+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Çizim Kağıdı Cinsleri Nelerdir

Çizim Kağıdı Cinsleri Nelerdir

Uzun müddet saklanacak, tamamlayıcı çizimler yapılacak veya sınır tesbitlerine ait plan veya haritalar, kaliteli kağıtlara çizilmelidir. Bunlar;

1) Çizim kağıtları, parlak veya pürüzlü yüzlü olarak imal edilmekte olup ağırlıkları 150 ile 300 g/m2 arasında değişmektedir.

2) Resim kartonları, iki veya daha fazla sayıda çizim kartonunun üst üste yapıştırılması ile elde edilmektedir. Bu kartonlar iyi tutkallanmış olmalıdır. Resim kartonları kullanmadan evvel, imalat esnasında husle gelmiş olan rutubeti kaybedinceye kadar depolamak lazımdır. Ancak bundan sonra çizilecek resmin boyutlarını nisbeten muhafaza etmesi sağlanabilir.

3) Çizim foliyoları, takriben 1/20 mm kalınlığındaki alüminyum levhaların her iki yüzüne özel bir metod ile çizim kağıdının yapıştırılması sureti ile elde edilmektedir.

4) Çizim levhaları, keza iki tarafına özel metodlarla çizim kağıdı yapıştırılmış 1/2 veya 3/4 mm kalınlıktaki alüminyum foliyolarından imal edilmektedir.

5) Saydam kağıtlar, daha az kıymetli çalışmalara ait çizimlerde kullanılan kağıtlardır. Bu gibi çizimlerde, boyutların değişmesine önem verilmez ve esas gaye bunları çoğaltmaktadır. Saydam kağıtlar genellikle bitki elyafından imal edilirler. Saydam kağıtlardan en fazla kullanılanı memleketimizde aydınger kağıdı olarak da isimlendirilir. Boyutlarını muhafaza edemiyen bu kağıtlar, çok saydam, orta saydam ve normal olmak üzere 3 cins olarak piyasada bulunmaktadır.

6) Suni malzeme foliyoları, son on sene zarfında tercihan kullanılmaya başlanılan değişik özellik taşıyan kağıtlardır. Boyutların değişmemesinin ve çiizm kağıdının sağlam olması icap eden topoğrafya veya kartoğrafya işlerinde kullanılır. Bu kağıtlar çizim çalışmalarını kolaylaştırmış, işin maliyetini düşürmüş ve röprodiksiyon çalışmlarını azaltmıştır.

7) Milimetrik kağıtlar; ya saydam olmayan, yahut da mavi kahverengi veya baika renkte çizgileri havi saydam çizim kağıtlarıdır. Grafik çizimler veya eskizler için kullanılan bu kağıtlardan eğer ozalit çıkartılmak isteniyor ve fakat milimetre bölümlerinin görünmesi istenmiyorsa mavi bölüm çizgili olanları kullanılmaktadır.

 

Kaynak : Kent harita

12 Ocak 2017
1.043 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN