+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Cors nedir ? Cors nasil çalışır ?

Cors nedir ? Cors nasil çalışır ?

1990’lı yıllarda RTK tekniğinin ortaya çıkması ve bu uygulamalardan elde edilen deneyimler sonrasında gerçek zamanlı GNSS ağları (RTK CORS) ortaya çıkmıştır. Sabit RTK GNSS (CORS) ağları, yüksek doğruluklu, çok amaçlı (jeodezi, jeofizik, jeodinamik, ölçme, navigasyon, CBS, meteoroloji vb.), aktif ve gerçek zamanlı, uluslar arası sistemler ve standartlarla (IERS, IGS, ITRF vb.) uyumlu bir ağ olarak hizmet vermektedirler.

Sabit RTK GNSS ağlarının (CORS) kurulmasındaki temel amaç uzaklığa bağlı olarak farklılık gösteren hataların (iyonosfer, troposfer, yörünge vb.) giderilmesi ve böylece doğruluğu yüksek koordinatların gerçek zamanlı olarak elde edilmesidir.

Gerçek zamanlı ve kontrollü hesaplamaların yapılabilmesi için ağdaki tüm istasyonlar birbirleriyle güvenilir bir iletişim vasıtasıyla bağlanmaktadırlar. Bir referans istasyonu en az bir alıcı, bir anten, iletişim vasıtası ve güç kaynağından oluşmaktadır. Sistemin son ucunda ise ağa herhangi bir iletişim vasıtasıyla (örn. cep telefonu, internet vb.) bu istasyonlara bağlanabilen kullanıcılar bulunmaktadır.

  • Cors sisteminden yayınlanan düzeltmeyi kullanacak gezici GPS alıcısının arazide GPRS üzerinden internet bağlantısını yapması gerkmektedir.TOPCON gezici alıcılarının bağlantı ayarları ile ilgili dokümanları “Teknik Dokümanlar” sayfasında bulabilirsiniz.
  • RTK GNSS ağlarında da veriler arşivlenmekte ve hesaplanmakla birlikte bunlara ilave olarak konum düzeltme bilgileri de kullanıcılara gerçek zamanlı olarak herhangi bir iletişim vasıtasıyla yayınlanmaktadır.
  • Sürekli gözlem yapan sabit istasyonlar aynı zamanda kontrol merkezinde data kaydı yapmaktadır. Statik ölçülerde kullanılmak üzere sabit istasyon noktalarına ait RINEX veriler kontrol merkezinde yayında olan bir web sayfasından kullanıcılara sunulmaktadır.

Temel olarak iki şekilde dünyada ve Türkiye de kullanılm1ktadır.
.
1-Tek sabit GPS istasyonları : Tek bir sürekli gözlem yapan sabit istasyon noktasından oluşmaktadır.35km çalışma mesafesinde TCP/IP üzerinden ya da NTRIP protokolü ile RTK (Gerçek zamanlı Kinematik) düzeltmelerini yayınlamaktadır.

ASAT (Antalya Su ve Atık Su idaresi Genel müdürlüğü), Konya Büyükşehir Belediyesi, Kütahya Tavşanlı Belediyesi, Ankara Temelli Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Denizli Belediyesi , İZGAZ (İzmit Gaz Dağıtım A.Ş.) kurumlarında çalışmakta olan TOPCON Sabit GPS istasyonları bu çalışma şekline örnek olarak gösterilebilir.

2- Sabit istasyon Ağları:4 adet sabit istasyon ya da daha fazla sayıda sürekli gözlem yapan sabit istasyon noktasından oluşmaktadır. İSKİ-UKBS RTK sabit istasyonları ve Tusaga-Aktif (Cors-TR) bu sistemin Türkiye de çalışan örnekleridir.

Her iki şekilde oluşturulmuş olan sisteme kullanıcılar bağlanarak arazide gerçek zamanlı yüksek konum doğruluğunda (2cm-4cm) detay ölçümü ve aplikasyon uygulamaları gerçekleştirebilmektedir.

GPS TANIMI NEDİR ? GPS KULLANIM ALANLARI NELERDİR

 

13 Mayıs 2015
7.021 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN