+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Gayrimenkul satin almak için yapilmasi gerekenler

Gayrimenkul satin almak için yapilmasi gerekenler

1. Gayrimenkul alım işlemi: Bir konutun yasal sahibi olabilmek için, mülkün sınırları içerisinde bulunduğu bölgenin Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır. Araştırma ve soruşturmaların ardından devir teslim işlemi Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir. Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği devir teslim işlemi sırasında alıcının ve satıcının şahsen müdürlükte bulunmaları gerekmektedir.

 

Satın aldığınız konut için Fethiye Belediyesine her yıl ödemek zorunda olduğunuz emlak vergisi ise, sahibi olduğunuz konut’un beyan değerinin %0,4’i tutarında olup, iki taksit halinde tahsil edilmektedir.

 

2. SÖZLEŞME: Alıcı ile satıcı arasında, satışa konu olan gayrimenkulü  ve alım – satım koşullarını açık ve anlaşılır biçimde tanımlayan bir satış vaadisözleşmesi ile satın alma prosedürü başlatılır.

 

İnşaatı süren konutlar için inşaatın temel etaplarının tamamlanma sürecine uygun olarak bir ödeme planı karşılıklı anlaşma ile yapılır. Tapu devri ile birlikte ödemeler tamamlanır ve anahtar teslimi ile de sözleşmenin gerekleri yerine getirilmiş olur.

 

3. Depozit: İnşaatı tamamlanmış konutlar içinse, satış bedelinin %5-10’u tutarında bir depozito alınarak satış vaadi kesinleştirilir. Makul bir süre içinde toplam satış bedelinin %80’i ve tapu devri ile birlikte bakiye %10 tutarındaki ödemeler alıcıdan tahsil edilir.

 

4. Tapu Transferi: Satışa uygunluk izni alındıktan sonra tapunun, alıcının adına kaydını yapmak ve tüm evrak işlemlerini bitirmek üzere alıcı tarafından bir avukat atanabilir ya da noter vasıtasıyla vekalet vererek üçüncü şahıslar yetkilendirilebilir. Dilerse alıcı gerekli işlemlerin tamamlanmasına bizzat nezaret edebilir. Bu konuda deneyimli satış sonrası ekibimiz her türlü işlemin hazırlanması ve takibinde alıcıya yardımcı olacaktır.

 

Tapu Devir İşlemleri İçin Gerekli Evraklar:

SATICI: 

 1. Tapu veya Fotokopisi
 2. Fotoğraf Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesi
 3. Nüfus Cüzdanı + 1 Tane Fotokopisi
 4. T.C. Kimlik Numarası
 5. Vergi Kimlik Kartı (Aslı ve 1 Adet fotokopisi)
 6. Emlak Vergi Makbuzları
 7. İkametgah Adresş ve Telefon
 8. Tapu İşlemlerinin Takibi için görevli personele verilen Vekaletname

 

ALICI:

 1. 2 resim
 2. Nüfus Cüzdanı + 1 Tane Fotokopisi
 3. T.C. Kimlik Numarası
 4. Vergi Kimlik Kartı (Aslı ve 1 Adet fotokopisi)
 5. İkametgah Adresş ve Telefon
 6. Tapu İşlemlerinin Takibi için görevli personele verilen Vekaletname

 

.

17 Mart 2015
755 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN