+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Geometrik Ölçek Nedir

Geometrik Ölçek Nedir

Geometrik ölçek de, çizgisel ölçek gibi grafik bir ölçektir. Bu ölçeğin doğrusal ölçeğe üstünlüğü, uzunlukların ondalık kısmının gözle kestirmek sureti ile bulunması yerine, doğrudan doğruya ölçülebilmesi dir.

Böyle bir ölçeği çizmek için, çizim ölçeğinde belirli bir uzunluk alınır ve üzerinde işaretlenen bir sıfırı noktasından itibaren sağa doru yuvarlak sayılı birin uzunluklar (ana bölümler) alınır. Sıfır işaretinin soluna doğru da yuvarlak değerdeki birim uzunluk işaretlenir ve bu bölüm 10 eşit parçaya (ufak birim) ayrılır. Buraya kadar söz konusu olan bir doğrusal ölçektir.


Bu doğrusal ölçeğe uygun aralıklarla 10 adet paralel çizgi çizilir ve doğrusal ölçeğin yuvarlak değerli ana bölümlerinden birer dik çıkılır. Sıfır noktasından çıkılan dikin en üst çizginin solundan ayırdığı ana bölüm de 10 eşit parçaya ayrılır. Sıfır işaretinin sol tarafında kalan ondalık kısmın noktaları, yukarıda bir ufak birim kadar solda olan noktalarla birleştirilir. (şekil 5 ) Bu eğik çizgiler enine doğru açıldıklarından bu ölçeğe transversal ölçek adı verilmektedir.

02 Ocak 2017
1.117 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN