+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

imar barışı başvuruları

imar barışı başvuruları

İmar Barışı Nedir ?

İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek “yapı kayıt belgesi” ile vatandaşlarımızın imar sorunlarının çözülmesidir.

İmar Barışı Başvurusunu Nasıl Yaparım ?

Bilindiği üzere “imar affı” başvurusu vatandaşın beyanına dayalı bir uygulamadır. Ancak, konu teknik bir mesele olması sebebi ile, yapının yerinde ölçülerek doğru beyan verilmesi çok önemlidir. Zira yanlış beyan verilmesi durumunda hukuki sonuçları doğacaktır ve hak kaybı yaşanacağı aşikardır. Bu anlamda firmamız sizlere gerekli tüm desteği sağlayacaktır.

İmar Barışına Neden İhtiyaç Duyuldu ?

Ülkemizdeki imara aykırı yapıların %50’in üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu da yaklaşık olarak 13 milyon bağımsız birime tekabül etmektedir. Bu yapılarda daha çok dar gelirli vatandaşlar oturmaktadır. Yapılan yasal düzenleme ile ülkemizde imar barışını sağlamak maksadı hedeflemiştir. Yapılardaki mevcut aykırılıkların büyük çoğunluğu 1950-2000 yılları arasındaki yapılaşmalardan kaynaklanmaktadır. Vatandaş ve Belediyeler arasında ortaya çıkan imardan kaynaklı sorunlar mahkemelerde altından kalkılamayacak kadar dosyaların birikmesine yol açmaktadır. Ayrıca Belediyeler imara aykırı yapılarla ilgili olarak yıkım işlemini bir çok sebepten dolayı gerçekleştirememektedir. Vatandaşlar bu ihtilaflardan dolayı oturdukları evlerine su, elektrik ve doğal gaz bağlatamamakta ya da kaçak kullanım yapmaktadır. Konut veya iş yerleri ekonomik olarak bir değer ifade etmemektedir. Fabrika ve konut yapıları ticari piyasalarda ipotek veya teminat olarak gösterilememektedir.

İmar Barışından Hangi Yapılar Faydalanabilecek 

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışı kapsamındadır.

İmar Barışı Kapsamında Kat Mülkiyetine Geçiş Olacak mı ?

İskan alınamadığından kat mülkiyeti kurulamayan yapılarda yapı kayıt belgesi alındıktan sonra aşağdaki koşullarla cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecektir. Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra maliklerin tümünün muvafakat etmeleri ve varsa umumi hizmete ayrılan yerlere denk gelen alanların terk edilmesi şartıyla, yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın, tapuda bu yapıyla ilgili cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecektir. Yani kat mülkiyetinin kurulması için maliklerin tamamının anlaşması ve imar planında, yol, yeşil alan, park gibi alanların terk edilmesi gerekmektedir. Bu durumda, daha önce yapı kayıt belgesi bedeli olarak ödenen bedel kadar bir bedel daha ödenecektir. Bu işlemlerin sonucunda kat mülkiyetine geçen yapıların alım ve satım işlemleri yasallık kazanacak ve arsa vasfından alınan emlak vergisi, yapı vasfından alınmaya başlanacağından vergi kayıpları önlenecektir. Kat irtifakı ve kat mülkiyeti kurulduğu için bina; teminat, ipotek veya her türlü bankacılık işlemlerinde değerlendirmeye alınabilecektir

Müracaatlar için Son Tarih Nedir ?

Başvurular 2018 yılı Haziran ayı içerisinde başlayacak olup 31.10.2018 tarihine kadar devam edecektir.

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM !

Şirket Adı (isteğe bağlı)

Adınız (zorunlu)

Telefon Numarası (zorunlu)

Epostanız (zorunlu)

Konu

Açıklama

İl (zorunlu)

İlçe (zorunlu)

Mahalle (zorunlu)

Ada (zorunlu)

Parsel (zorunlu)

resim

İmar Durumu

İmarlıİmarsız
resim
Dosya Türü : jpg,jpeg,png,pdf


resim

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

Pendik, Tuzla, Kartal ve Maltepe’de imar barışı başvuruları için geç kalmayın. Yapı kayıt belgesi için e-devlet yoluyla başvuru yapacak vatandaşlardan şu belgeler istenecek:

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

Kent Mühendislik Harita İnşaat Taahhüt
San. ve Tic. Ltd. Şti

Doğu Mh. 23 Nisan Cd. No: 59 Pendik İstanbul Türkiye

Tel: + 90 216 390 54 18
Fax: +90 216 390 33 68
Email:info@kentmuhendislik.com

 

12 Haziran 2018
66 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN