+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

İmarsiz arsa alirken dikkat!

İmarsiz arsa alirken dikkat!

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın 3 yıl önce kurulan Gayrimenkul Değerleme bölümü emlak sektöründeki gelişmeye paralel olarak gitgide büyüdü ve 40 çalışanlı bir şirket haline geldi. Yakında Ankara ve İzmir’de de yeni ofisler açacak olan TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, değerlemenin ciddiyet isteyen bir iş olduğunu, fakat bazen inanılmaz olaylarla karşılaştıklarını anlatıyor. Yazıcı, imar plan çalışmaları tamamlanmamış yerlerde arsa almanın büyük sıkıntılar doğurabileceğini ifade ediyor.

– TSKB Gayrimenkul Değerleme nedir ve ne tür faaliyetlerde bulunuyor?

– TSKB Gayrimenkul Değerleme, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası tarafından gayrimenkul ve makina parkı değerlemesindeki 55 yıllık tecrübesini bağımsız, tarafsız, objektif ve profesyonel olarak sektöre sunmak üzere 3 sene önce kurulmuştur. Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisanslanmış bir kuruluştur. 

TSKB Gayrimenkul Değerleme arsa, arazi, konut, işmerkezi, alışveriş merkezi, fabrikalar, turizm tesisleri, marinalar, limanlar gibi gayrimenkullerin, gayrimenkule bağlı hakların ayrıca makina parklarının değerlemesini yapıyor. 

– TSKB olarak hedefleriniz neler?

– Sektörde bağımsız, tarafsız bir şirket olarak hizmet vermeye devam etmek istiyoruz. Sonuçta bizim kağıtlara yazdığımız rakamlar üzerinden para alışverişleri yapılıyor, bunun bilincindeyiz ve bu sorumluğu taşıyarak çalışıyoruz. Yapılan iş çok dikkat isteyen, son derece önemli ve zor bir iş. 

Şirketimiz hızla büyüyor. Üç sene önce 1 personel numarası ile başladığımız kadromuz bugun 30’un üzerine çıktı. Mart itibarı ile Ankara ve İzmir Şubelerimizi açıyoruz. Tüm elemanlarımızı İstanbula getirerek eğitime tabi tutuyoruz. Hızlı bir büyüme planımız var. 

– Ne tür farklı uygulamalarınız var?

– Bizim sektörümüzde 2 tip iş sözkonusu: Birincisi konut kredisine yönelik değerleme çalışmaları ki biz buna teminat değerleme diyoruz. İkincisi de kurumsal değerleme çalışmaları biz buna özel projeler diyoruz. Bu kapsamda sektörümüzde bir ilki denedik ve yeni yıl itibarı ile iki ayrı departman olarak hizmet vermeye başladık. Bir departmanımıza ‘teminat değerleme’ diğerine ‘özel projeler’ adını verdik.

Teminat değerleme çalışmaları genellikle teminat alımına yönelik değerleme çalışmaları esas müşterilerimiz bankalar ve onların konut kredisi verdikleri müşterileri. Kurumsal değerleme çalışmaları daha nitelikli ve değişik gayrimenkul değerleme faaliyetlerini içinde barındırıyor. Halka arzlarda verilecek gayrimenkul değerleme çalışmaları, bir arsa ile ilgili en iyi ve en verimli kullanıma yönelik çalışmalar, proje geliştirme çalışmalarını bu kapsamda gerçekleştiriyoruz. Örneğin Akmerkez’in halka arz rakamı tespitini biz gerçekleştirdik. Bunun dışında birçok halka açık şirketin gayrimenkul alım ve satımında değer tespiti çalışması yapıyoruz. Örneği birkaç ay önce alıcının ve satıcının bir rakamda uzlaşamadığı bir işte iki tarafta bizim değerleme çalışmamız üzerinde işlem yapmaya anlaşarak bize geldi. Yaptığımız çalışması sonucunda ertesi gün tapuya gidip alım satım yaptılar.Üstelik taraflardan birisi yabancı bir şirketti. Sonuçta firma olarak objektifliğimize çok önem veriyoruz.

‘Mortgage ile önem kazanacağız’

– Mortgage yasalaştığında Değerleme Uzmanlarının rolünde bir değişiklik olacak mı?

– Mortgage sisteminin temelinde kredi kullandırılacak mülkün değerlemesinin yapılması en önemli koşuldur. Bu değerlemenin bağımsız, ehil ve ehliyetli kişiler tarafından yapılması kredinin uzun vadede ikincil piyasalarda sağlıklı ve değer yitirmeden işlem görmesini sağlayacak en önemli unsurdur. Zira bugün ehliyetli şahıslarca yapılmayan değerleme işlemleri yurtdışında itibar görmemektedir. Dolayısıyla mortgage ile beraber değerleme uzmanlığı mesleği daha da önem kazanacaktır. Yeterli mesleki eğitimi ve ehliyeti almamış kişilerin yaptığı raporlar kredi kuruluşları nezdinde daha az itibar görecektir. Bunun bu şekilde olması gayrimenkul sektörünün gelişimi açısında kaçınılmazdır. Aksi durumda alınan krediler teminatı karşılamadığında finans kuruluşları zor durumda kalacaklardır.

İmarsız yerde arsa almak risk

– Karşılaştığınız ilginç olaylar var mı?

– Konutlarda karşılaştığımız en sık olay kaçak kat çıkılması ve dükkanlara binanın sığınak gibi ortak alanlarının katılması birde kapı numaraları ile birbirine uymayan tapu projeleri. Düşünün bir siz oturduğunuz daire kapı numarası 12, tapunuz 12 ama tapudaki projesinde karşı daireniz 12 numara. Aslında siz komşunuzun, komşunuz sizin dairenizde oturuyor, ama kimse farkında değil. Arazilerde durum daha da vahim. Örneğin arsa almak Türkiye’de özellikle imar plan çalışmaları tamamlanmamış yerlerde tam bir risk. Gayrimenkulün adı yeni medeni kanunda ‘taşınmaz’ ama aslında ‘taşınır’. Arsanızı şuyulandırıp taşırlar, siz ne olduğunu bile anlayamazsınız.

15 Nisan 2015
1.573 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN