+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

İpotek nasil kaldirilir ?

İpotek nasil kaldirilir ?

Bir taşınmaz rehni çeşidi olarak karşımıza çıkan ipotek, Medeni Kanun’un 881. maddesinde dolaylı olarak şu şekilde tanımlanmıştır: Hâlen mevcut olan veya henüz doğmamış olmakla beraber doğması kesin veya olası bulunan herhangi bir alacak veya borcun ödenmemesi halinde, hak sahibine, alacağın teminatını oluşturan taşınmazın hukuki yollarla satışının yapılarak, satış değerinden alacağını elde etme yetkisi veren sınırlı bir ayni haktır.

Günümüzde ipotek, genellikle banka kredisiyle ev satın alırken karşımıza çıkmaktadır. Bir taşınmaz satın almak için banka kredisine başvurduğunuzda, banka verdiği krediye karşılık olarak satın alınan taşınmaz üzerine ipotek koyar. Bunun amacı, çekilen kredinin ödenmemesi durumunda taşınmazın ipotek sahibi tarafından cebr-i icra yoluyla satışının yapılarak alacağının karşılanmasıdır.

Peki, lehine ipotek tesis ettiğiniz kişi veya kuruma olan borcunuzu tamamen ödediğinizde ipotek ne olur, nasıl kaldırılır?

İpoteğin kaldırılması için kesinlikle lehine ipotek kurulan kişi tarafından ipoteğin kaldırılması için bir yazı hazırlanması gerekir. Günümüzde genelde banka kredisi için bankalar lehine taşınmaz üzerinde ipotek kurulmakta olup, bu durumda ipoteğin kaldırılması için gereken yazıyı ilgili banka şubesi hazırlayacaktır. Elbette bu yazının alınması için kredi taksitlerinin tamamının ödenmesi gerekmektedir. Borcun tamamı ödendikten sonra ipotek sahibine başvurulur ve ipotek sahibinin hazırlayacağı “İpotek Fekki Yazısı” ilgili taşınmazın bağlı bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gönderilir. Fek yazısının mutlaka taşınmazın bağlı bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gönderilmesi gerekir, çünkü taşınmaz ile ilgili kayıtlar o Tapu Sicil Müdürlüğü’nde tutulur. Taşınmazlar, bağlı bulundukları ilçenin Tapu Sicil Müdürlüğü’ne kayıtlıdırlar.

İpotek sahibinin hazırladığı ipotek fekki yazısı, taşınmaz sahibine elden verilerek, taşınmaz sahibi tarafından bizzat Tapu Sicil Müdürlüğü’ne ulaştırılabilir. Fakat bu durum zaman zaman sorun oluşturabilmektedir. Resmi yazışmaların posta yoluyla yapılması daha sağlıklıdır. Bu sebeple hazırlanan ipotek fekki yazısı posta yoluyla ilgili Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gönderilir. Evrak Tapu Sicil Müdürlüğü’ne ulaşınca, Tapu Sicil Müdürlüğü yetkilileri gerekli incelemeleri yaparak ipoteği resmen kaldırır ve ipoteğin kaldırıldığını taşınmazın sayfasına işlerler.

Bu işlemler yapıldıktan sonra artık ipotek son bulmuş ve taşınmaz üzerindeki tüm haklar taşınmaz sahibine geçmiş olur.

13 Nisan 2015
2.417 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN