+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

İpotekli konut kredisi nedir ?

İpotekli konut kredisi nedir ?

İpotekli bireysel kredi, bir teminat karşılığında verilen ve gerçek kişilerin kullandığı bir kredi türüdür.  Bankalar veya finansman kuruluşları uzun vadeli ve yüksek tutarlı kredileri ipotek karşılığı vermektedir. Bankalar son yasal değişiklikler ile birlikte uzun vadeli olarak vermeseler de yüksek tutarlı kredi taleplerinde teminat istemektedirler.

Daha anlaşılır olması için  ipotekli bireysel kredinin şartları ve istisnalarını sıralayalım;

-Bankalar ve finansman kuruluşları ipotekli bireysel kredilerde sadece gerçek kişi adına ait ve bireysel kullanımlı taşınmaz malları ipotek olarak kabul etmekteler. Verilmek istenen teminat ticari nitelik taşıyan iş yeri, ticari ürün vb. ise ticari kredinin kapsamına girmektedir.

-Bankalar ipotekli bireysel kredilere en fazla 36 vade vermektedir. İpotek olarak verilecek teminatın konut olması durumda finansman kuruluşları 10 yıl vadeye kadar kredi verebilmektedir.

-İpotek olarak verilecek teminat krediyi kullanacak kişinin adına olmalıdır. Eş, Çocuk,Anne,Baba adına olması durumunda dahi teminat kabul edilmemektedir.

-Kredi talebiniz kabul edilmesi durumda ipotek olarak verilecek teminata eksper gönderilir ve değeri belirlenir. Belirlenen değerin en fazla %50’sine kadar kredi verilir.

-Tapuda alım satım olmadığı için tapu harcı ödemezsiniz. Verilecek olan teminata ipotek konulacağı için ipotek masrafı ve tapu işlem ücreti ödersiniz.

– İpotekli kredilerde yapılan masraflar neredeyse konut kredisi  aynıdır. Ekspertiz, ipotek masrafı, sigortalar ve en fazla kullanılan kredinin %0.05 oranında şube masrafı alınır.

-Konutunuzu ipotek olarak vermeniz durumunda kullanılan kredinin  % 5’i olan BSMV’den (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) muaf olursunuz.

13 Nisan 2015
2.441 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN