+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

İrtifak hakki nedir ?

İrtifak hakki nedir ?

Türk Medeni Kanunun öngördüğü ayni haklar mülkiyet hakkı, irtifak hakkı, taşınmaz(gayrimenkul) mükellefiyeti ve rehin hakkı olmak üzere dört tanedir. Mülkiyet hakkının dışındaki diğer ayni haklar sahibine en geniş anlamda bir hak kullanımı sağlamadığı için sınırlı ayni hak olarak adlandırılmaktadırlar. Sınırlı ayni haklardan birincisi irtifak hakkıdır.

İrtifak Hakkı :

Bir taşınmaz üzerine hak sahibine, eşyayı kullanma, eşyadan yararlanma ya da eşyayı hem kullanma hem de yararlanma hakkı veren sınırlı ayni haktır.

Bu haklara örnek verecek olursak, intifa hakkıi sahibine eşyayıo kullanma ve yararlanma yetkisi meren bir irtifak hakkıdır. Yine sükna hakkıda, sahibne eşyayı sadece kullanma, ölünceye kadar oturma, hakkı veren irtifak hakkıdır. Diğer irtifak hakkı çeşitlerini; üst (inşaat) hakkı, kaynak hakkı, geçit hakkı gibi sıralayabiliriz. 

İrtifak hakları kulanılış biçimlerine ya da sahibine sağladığı haklar bakımından tasnifhttp edildiğinde, olumlu irtifak hakları-olumsuz irtifak hakları, tam yararlanma yetkisi veren irtifak hakları – sınırlı yararlanma yetkisi veren irtifak hakları ve taşınmaz lehine kurulabilen irtifak hakları – şahıslar lehine kurulabilen irtifak hakları diye sınıflara ayrılabilmektedirler.

10 Mart 2015
873 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN