+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

İstimlak ne demektir ?

İstimlak ne demektir ?

Özel şahıslara ait gayrimenkullerin yani Arsa, Tarla, Arazi ve konutların, kamu yararına uygun bir şekilde devlet veya kamu tüzel kişilerince, kamulaştırma yasaları dahilinde, nakit ödenecek ücret bedeli karşılığında bu gayrimenkullerin özel şahıslardan satın alınarak kamu yararı için kullanılması ya da yıkılması işlemidir.

İstimlak veya diğer adıyla kamulaştırma, özel mülkiyette bulunan bir gayrimenkulün kamu yararı amacıyla, eşdeğer başka bir gayrimenkul ile takas edilmesi veya parası peşin ödenmesi kaydıyla ve kanunun çizdiği esaslara uyularak devlet veya bir kamu tüzel kişisinin mülkiyetine geçmesini sağlayan kanuni bir yoldur.
İstimlak kararına karşı itiraz yolu açıktır. İstimlak kararına itiraz için 30 gün içerisinde idare mahkemesine, istimlak bedeline karşı itiraz içinse 30 gün içerisinde asliye hukuk mahkemesine başvurulabilmektedir. İstimlak kararına itiraz üzerine uzlaşma komisyonu kurulmaktadır. Uzlaşma komisyonu ve gayrimenkul sahibi arasından pazarlıklar yapılarak bedel veya takas edilecek gayrimenkul üzerinde anlaşmaya varılır.

01 Mart 2015
809 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN