+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Kadastro yer tespiti itirazı

Kadastro yer tespiti itirazı

Kadastro ekibi, Kadastro Kanunu madde 3/1’e göre;

 • En az iki kadastro teknisyeni,
 • Mahalle veya köy muhtarı,
 • Ve harici 3 kişiden oluşur.

Kadastro komisyonu, Kadastro Kanunu madde3. fıkra8’e göre;

 • Kadastro müdürü veya yardımcısı başkanlığında,
 • Bir kadastro üyesi,
 • İtirazın içeriğine göre kadastro mühendisi/tasarruf kontrol memuru/fen memurundan oluşur.

Kadastro Komisyonuna İtiraz  


Kadastro tespitine ilişkin kadastro komisyonuna itiraz Kadastro Kanunu madde 9’da düzenlenmiş olup, ilgili kanun maddesince;

 • Kadastro tutanağının düzenlenmesinden sonra, kadastro ekibinin çalışmalarını tamamlayana kadar bu tutanağa itiraz edilebilir.
 • Kadastro müdürlüğüne yapılan itiraz en geç 10 gün içinde kadastro komisyonuna aktarılır.
 • Kadastro tespitine ilişkin itiraz belgeye dayanılarak yapılmalıdır. Belgeye dayanmayan itirazlar dikkate alınmaz.
 • İtiraz edenin, ilan süresi içerisinde kadastro tespitine ilişkin itirazını dava yoluyla kullanma hakkı saklıdır.

Kadastro faaliyetleri neticesinde hak kaybına uğradığını iddia eden hak sahiplerinin komisyona itiraz ve sonrasındaki itiraza ilişkin dava yollarını etkin kullanabilmeleri için gayrimenkul hukuku alanında tecrübeli avukatlara danışmaları, hukuk bürolarına vekalet vermek suretiyle haklarını alanında uzman avukatlara bırakmaları gerekmektedir. Bu hukuk büroları sayesinde hak sahipleri hak ve menfaat kaybını önlemiş olacaklardır.

Kadastro Komisyonuna Yapılan İtirazın İncelenmesi

Kadastro komisyonunun itirazları incelemesi Kadastro Kanunu madde 10’da düzenlenmiş olup, ilgili kanun maddesi gereğince komisyon itirazın ulaştığı tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde ya da gerekçe göstermek şartıyla kadastro faaliyetinin tamamlanmasına kadar bu itirazı incelemek zorundadır. Bu inceleme sonucunda eksi tespit belgesi yerine, yeni bir tespit tutanağı düzenlenerek hak sahibi belirtilir. Gerektiği takdirde komisyon bilirkişilere veya muhtarların bilgisine başvurabilir. Komisyonun alacağı karar tam üye sayısı üzerinden oy çokluğu ile alınmalıdır. Eğer ki komisyon tarafından sonuca varılamaz ise sonuç, kadastro mahkemesinin kanunlar çerçevesindeki takdirine bırakılır.

Kadastro Tespitine İtirazda Dava Yolları

Kadastro Kanunu Madde 10’a Dayanan Dava Yolu

Kadastro tespitinden sonra, tespitin askıya asmak suretiyle ilanı gerekmektedir. Bu askı cetvelleri kadastro müdüriyetinde ve muhtarlıklarda 30 gün süre ile yayınlanır. Kadastro tespitinin 30 günlük süre içindeki askıda ilan sürecinde Kadastro Kanunu madde 10’a dayanarak açılan itiraz davalarının birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Tespit gününden sonra yapılmış olan askı ilanından önce kadastro komisyonuna yapılmış bir itiraz bulunmalıdır.
 • Komisyon kendisini, belgelerin niteliği gereği karar vermede yetkisiz görerek, yetkisizlik kararına ilişkin belge ile kadastro tutanak aslını kadastro mahkemesine göndermek suretiyle itirazın çözümünü kanun çerçevesinde hüküm getiren mahkemenin takdirine bırakmış olmalıdır.

Askı İlan Süresi İçinde İtiraz Yoluyla Başvurulan Davalar

  Askı ilanı yapılan kadastro tespitine, 30 günlük ilan süresi içinde bu tespite ilişkin itiraz dilekçe vermek suretiyle Kadastro Mahkemesine dava açarak yapılabilir. Bu 30 günlük ilan süresi içinde itiraz yapılmayan tutanaklar kesinleşir.

Kesinleşen kadastro tutanaklarına ilişkin itirazlar ise genel mahkemelere açılacak dava yoluyla gerçekleşebilir.

Kadastro Tespitinde Hakdüşürücü Süre

Askı ilanında yapılmayan itirazla kesinleşen kadastro tespitlerine ilişkin genel mahkemelerde açılacak itiraz davalarında hakdüşürücü süre 10 yıldır. Ancak bu süre devleti bağlamamaktadır. Devlet gücünü bünyesinde bulunduran idare kurum ve kuruluşları bu hakdüşürücü süreden etkilenmemektedir.


28 Nisan 2016
2.384 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN