+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Kat irtifakli tapu nedir ?

Kat irtifakli tapu nedir ?

Kat irtifaklı tapu işlemleri için aşağıda belirtilen maddelerden birini yerine getirmeniz gerekiyor ve devam eden bir sürecin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Dilerseniz bu sürece ve yapılması gerekenlere hep birlikte göz atalım.  

1- İnşaat çalışmaları devam ederken hayat geçirilen proje üzerinden gayrimenkul alımı yapılıyor. Müteahhit bu aşamada arsa tapusu verebiliyor ve kat irtifakı olduğu resmi bir şekilde belirtilerek bu tapu veriliyor. 

2- Bu aşamadan sonra kooperatife üye olunması gerekiyor ve üye olunduktan, proje bittikten sonra kura çekimi yapılıyor. Kurada size çıkan kat sicile işleniyor ve gerekli resmi işlemler yapılıyor.  

3- Arsa karşılığı ederi değerinde müteahhitten belli bir mal talep ediliyor ve bu genellikle kat, daire ve arsa olarak karşımıza çıkıyor.  

5- İkinci el gayrimenkul değerinde, bir önceki süreçte müteahhitten gayrimenkul alan kişinin elden çıkardığı gayrimenkul alınıyor ve süreç devam ediyor. 

6- Sahip olduğu arsa üzerinde inşa çalışması devam edenler süreç sonra erdikten sonra inşa edilen binalardan dükkan ya da mağaza alabiliyor ve seçimleri de kendi yapıyor. Bu aşamada eş değer bir alım yapılıyor. Daha güçlü bir yatırım olduğu için insanlar bu aşamada genellikle dükkan almayı tercih ediyorlar ancak karar vermek sizlere kalmıştır, dilerseniz farklı bir seçim yapabilirsiniz.  

Yukarıda belirtilen maddelerden bir tanesini gerçekleştirenlerin sahip oldukları dükkan ya da mağazalar, ya da farklı gayrimenkuller kat irtifaklı tapu olarak sicile işleniyor ve resmiyete konuluyor. Bu işten zararlı çıkmak diye bir şey söz konusu değildir ve iki taraf da yapılan alış verişten kar sağlar, tek yapmanız gereken yukarıda belirtilen maddelerden bir tanesini uygulamanız ve ona göre hareket etmeniz olacaktır.

16 Mart 2015
834 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN