+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Kısaca Haritacılık Nedir

Kısaca Haritacılık Nedir

ARAZİ KEŞİFİ NEDİR?
Arazi ölçümü, özel teknoloji ve ekipman kullanarak zemin X,Y,Z verileri ile haritalandırılmasıdır. Arazi keşif ekipleri ise, önceden mevcut zemine giderek, iş verenin talepleri doğrultusunda ölçüm yapılacak bölgeyi keşif yaparlar.

ÖLÇÜM EKİBİ NE YAPAR?
Arazi ekipleri, Haritası çıkartılacak bölge de ilk önce çalışacakları koordinat sistemine göre poligon kanavası oluştururlar. Oluşturdukları poligonlar sayesinde, sahada yüksek teknoloji total station, yani X,Y ve Z değerlerinin alınabilmesi için kullanılan cihaz (Theodolit) ile alanın haritasını çıkartırlar. Mevcut verileri, harita mühendisleri veya plancılar, taslak hazırlamak veya ölçümleri haritalamak için Autocad, Microstation ya da Netcad gibi gelişmiş yazılımları kullanarak, kotlu ve koordinatlı bir plan hazırlarlar. Bu plan doğrultusunda, projeciler, mimarlar veya inşaat mühendisleri, arazi alt yapısı, madencilik araştırmaları, tünel inşaatı ve büyük inşaat alanları gibi çok çeşitli projeler üzerinde çalışırlar.

ARAŞTIRMA VE MEKANSAL BİLGİ NEDİR?
Ölçme, Mekansal Bilim veya Yer bilimleri biliminin geniş alanlarıyla ilgilidir. “Mekânsal” Bir çok anlamda kullanılır. Geneliyle Bir bölgenin verilerini toplamak anlamına gelir. Mekansal Bilim, toplum ile çevre arasındaki ilişkiyi anlamaya yardımcı olur. İlk önce sınırları belirlemek için yüzey araştırması yapılır ve verileri yorumlamak ve raporlamak için Mekansal Teknolojiler kullanılır. Ölçme uzmanlığının ana türleri Arazi, Madencilik, Mühendislik, Hidrografiktir. Diğer Mekansal Bilim alanları Jeodezi, Topoğrafik Ölçme, Uzaktan Algılama, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) içerir.

ÖLÇME TARİHİ
Arazi Etütlemesi dünyadaki en eski mesleklerden biridir. İlk arazi araştırmaları, yaklaşık 3000 yıl önce, Mısır Araştırmacıları Nil Nehri çevresindeki yıllık sel baskınında toprağın yeniden incelenmesi üzerine başlamıştır. Genellikle logaritmik tabloların ve sürgülü cetvellerin kullanılmasını gerektiren zincirler ve çelik bantlar da dahil olmak üzere ilkel teknoloji kullanılmıştır.

NEDEN ÖNEMLİDİR ?
Fiziksel dünyada düzen sağlamak için mekansal araştırma önemlidir. Arazi alt bölümlerinin planlanması ve tasarımından, yolların, yardımcı programların ve peyzajın son haline getirilmesine kadar, arazi geliştirme konusunda araştırmacılar önemli bir rol oynamaktadır. Bilmeliyiz ki, gelişmişlik ve medeniyet, alt yapı ile doğru orantılıdır.

Kent Mühendislik Harita İnşaat

21 Aralık 2016
1.258 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN