+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Poligon kanavası nedir ?

Poligon kanavası nedir ?
Bir bölgenin harita veya planının yapılabilmesi için, yeryüzünde konumu sabit ve koordinatları bilinen noktala ihtiyaç vardır. 
Bu noktalar, genel olarak nirengi noktaları ve poligon noktaları diye iki grupta ele alınabilir. İki noktası arasındaki en kısa kenar uzunluğu, 1 km civarında olan Nirengi noktaları da kendi içinde gruplandırılır. Noktalar arasındaki bu kadar büyük kenarlar, ne harita ve planların alımı için, ne de projelerin aplikasyonu için kullanışlı değildir. Bu nedenle nirengi noktaları arasında, harita ve planların yapımına veya projelerin aplikasyonuna olanak sağlayacak şekilde tesis edilen, kenarları ve açıları ölçülerek koordinatları hesaplanan noktalara, poligon noktası adı verilir. 
 
İki poligon noktasını birleştiren doğruya poligon kenarı; poligon kenarları arasında kalan açılara da poligon açısı (kırılma açısı) adı verilir. Birbirlerini izleyen ve koordinatları birlikte hesaplanan noktaların oluşturduğu gruba da poligon geçkisi (poligon dizisi, poligon güzergâhı) denilir. Poligon geçkilerinin tümüne birden poligon ağı (poligon şebekesi) ve poligon ağını ölçekli olarak gösteren şekle de poligon kanavası denir. 
Kaynak : Kent Harita Eğitim
26 Nisan 2016
6.900 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN