+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Sayisal harita nedir

Sayisal harita nedir

Sayısal Harita bilgisayar ortamında klasik dosya ve veritabanı dosyası şeklinde tutulan harita demektir. Bilgisayar ortamı hard-disk CD DVD disket vb olabilir. Üç tür sayısal harita vardır: Vektör harita raster harita ve matris harita.

Vektör harita haritada yer alan detayların nokta çizgi ve alan detay olarak tanımlandığı nokta detayların koordinat verileriyle; çizgi detayların noktalar dizisi ile; alan detayların ise kapanan çizgiler ile temsil edildiği bilgisayar dosyalarıdır. Bu haritalar raster haritalar üzerinden sayısallaştırma ile ya da doğrudan araziden ölçme ile hazırlanır.

Raster harita yer yüzeyine/basılı bir haritaya ilişkin yansıma değerlerinin belli bir sıklıkta (çözünürlükte) belli bir renk derinliğinde (siyah-beyaz gri tonlu renkli) koordinatlı olarak depolandığı bilgisayar dosyalarıdır. Bu haritalar haritaların raster taranması ve koordinatlandırılması; ya da uydulardan/uçaklardan çekilmiş yer yüzeyi görüntülerin yataylanması ve koordinatlandırılması ile hazırlanır.

Matris harita yer yüzeyine ilişkin belli bilgilerin (rakımısı kirlilik deprem şiddeti vb.) belli sıklıkta (çözünürlükte) koordinat bilgisi ile birlikte depolandığı bilgisayar dosyalarıdır.

Bu haritalar raster haritalardan sayısallaştırma vektör haritalardan enterpolasyon ile hazırlanabildiği gibi; doğrudan arazi ölçmeleri ile de hazırlanabilir.

12 Mart 2015
2.826 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN