+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Ulaşım ve Topoğrafik harita nedir

Ulaşım ve Topoğrafik harita nedir

Farklı haritaları okumak ve analiz etmek arazi ölçümlerinde önemlidir.  Şehir Plancılari,  plan yapmak için büyük ölçekli bir harita ile başlarlar. Plancılar, spesifik projelere duyulan ihtiyaçları belirledikten sonra, iki farklı plan üzerinde çalışlar. Bunlar Ulaşım haritaları ve Topoğrafik haritalardır.

Ulaşım haritaları genellikle geniş bir alanı kapsamaktadır (örneğin, tüm ilçe veya eyalet). Aynı zamanda, proje çalışmasının yapıldığı alanları bulmak için standart bir araç olarak da görev yapabilir. Ulaşım haritaları, nereden geldiğine bağlı olarak tasarım açısından farklılık göstermektedir. Örneğin; Orman haritaları genellikle  alanlarındaki yollara odaklanır ve diğer dış bağlantı yollarını kapsamaz.

Topografik Haritalar, Arazi şeklini, bitki örtüsü ve insan yapımı yapılar gibi kapsamlı yakın plan ayrıntılarını sağlayan haritalardır. Türkiye cumhuriyetinde topoğrafik haritalar oluşturmak için Harita genel komutanlığı, büyükşehir belediyeleri  farklı çalışmalar yapmaktadır .  Topoğrafik haritaları, her ülke için en değerli harita çeşidi konumundadır.

Harita Ölçekleri ve Mesafeleri
Haritalardaki doğru mesafeler  yalnızca  ölçekli bir harita ile çizilirse ölçülür. Harita ölçekleri genellikle (1: 12,000) şeklinde veya bir gösterim biçiminde (1 inç = 1 mil) yazılır. Oran biçiminde, 1 inç, yere 12.000 inç (1.000 feet) eşittir. Temsili olarak harita üzerinde gösterilen 1 inç, yere 1 mile eşittir. Her iki durumdada uygun harita ölçeğini ölçmek ve çarpmak için bir cetvel kullanarak haritadaki iki nokta arasındaki mesafeyi bulabilirsiniz.

Arazi Etüd Haritası
Haritalar dünyanın genelinde daha küçük bir gösterim olduğundan gerçek nesneleri temsil etmek için genellikle harita simgeleri kullanılır. Haritalar simgeler kullanılmadan anlaşılması mümkün değildir. Semboller hem şekillerde hem de renklerde haritalarda görüntülenebilir. Küçük bir daire, ilgi alanını, kahverengi daireler rekreasyon alanlarını, yeşil döngüleri dinlenme duruşlarını ve kırmızı daireleri gösteren hizmetleri  tasvir edebilir. Ormanlık araziyi belirten yeşil ve su kanallarını belirten mavi renkler gibi daha büyük alanlarda da renkler uygulanır. Haritada kullanılan tüm sembollerin ve renklerin doğru şekilde yorumlanmasını sağlamak için lejant eklenir.

 

Kent Mühendislik

17 Aralık 2016
1.126 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN