+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Vekaletname nedir

Vekaletname nedir

Vekaletname (Power of Attorney), sizin tarafınızdan başkasına verilen, sizin adınıza çeşitli konularda karar verme yetkisi veren, yazılı bir dokümandır. Vekaletname siz hayatta olduğunuz sürece geçerlidir. Bunun özellikle yaşlılıkta, hastalıkta ve mal varlığınızdan uzakta iseniz, önemi çok büyüktür.

Kaç Türlü Vekaletname Vardır?

Vekaletnameler iki türlüdür.

1. Gayri menkulunuzun, yani evinizin ve mal durumunuzun idaresi. Örneğin, evinizle ilgili kararlar şunlar olabilir : Evinizin satımı, alımı, borçların ödenmesi, banka hesaplarınızın takibi, kiraların toplanması v.s.

2. Sizin kişisel bakımınızla ilgili vekaletname. Sağlık açısından bakımınız, ne yiyeceğiniz, nerede kalacağınız, size kimin bakmasını istediğiniz konularında kararları içerebilir.

Vekaletname ayrıca genel veya özel  olabilir.

Kime Vekalet Verebiliriz?

Eşinize, aile fertlerine veya akrabalarınızdan birisine, hatta güvendiğiniz bir arkadaşınıza verilebilir. Vekaleti vereceğiniz kişi en az 18 yaşında olmalıdır. Vekalet verme seçimini dikkatlice yapmalısınız.

Vekaletname kanunen geçerliliğini ne zaman kaybeder?Vekaletname şu durumlarda son bulur:

• Vekaletname verilme nedeninin yerine getirilmesi. Örneğin, London, Ontario’daki bir gayri menkulünüzün satılması için üç aylık bir vekaletname verdiniz. Bu süre içinde evinizin satıldığı veya üç aylık sürenin dolması halinde,

• Vekaletname veren kişinin , verilen kişiyi azletmesi halinde,

• Veren kişinin iflas etmesi,

• Verilen kişinin vefat etmesi veya aklen özürlü duruma düşmesi halinde son bulur. 

Vekaletname Formlarını ( Power of Attorney ) nereden alabiliriz? Vekaletname formlarını, doldurma talimatları ile birlikte aşağıdaki üç kaynaktan temin edebilirsiniz.

1. Ministry of Attorney General’in Public Trustee Ofisinden istediğiniz kadar form adresinize ücretsiz gönderilir. Telefonlar: 416 314 2800 veya 1800366 0335.

2. Bağlı olduğunuz eyalet milletvekilinin (MPP) ofisinden. Telefon rehberinde mavi sayfalarda (ONT 618, Members of Provincial Parliament ) başlığı altında, sizin oturduğunuz bölgenin millet vekillerini arayıp, formları adresinize ücretsiz olarak göndermesini isteyebilirsiniz.

3. Vekaletname kopyalarını ücretsiz olarak, SULTAN TRAVEL’dan da alabilirsiniz.

Yukarda verilen bilgiler sizin kendi başınıza bir vekaletname hazırlamanıza yardımcı olmak gayesiyle verilmiştir. Vekaletname bir avukat yardımıyla da hazırlanabilir.

Aysel Özkan, Toronto

19 Mart 2015
974 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN