+90 216 390 54 18

Sosyal Medyada Biz}

Yeni tip imar yönetmeliği 1 ocakta başlıyor

Yeni tip imar yönetmeliği 1 ocakta başlıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ndeki geçici 6’ncı maddeyi 1 Ocak 2017 tarihine ertemişti. 2016 yılı sonu tamamlanacak olan mevcut imar yönetmeliği önümüzdeki süreçte özellikle toplam inşaat alanını düşürmenin yanı sıra, yasaklama ve kısıtlamalar da getiriyor.

Başkan Recep Altepe, geçtiğimiz günlerde Ankara’ya son gidişinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yle görüşmüştü.

2017’ye sayılı günler kala…

Yeni yönetmelik de, konuşuldu.

Haziran 2014’te yürürlüğe girmesi gerekirken, Ocak 2017’ye ertelenen yeni yönetmelik, özellikle toplam inşaat alanını düşürmenin yanı sıra, yasaklama ve kısıtlamalar da getiriyor.

Belediyelerde yığılmalara neden olan süreçler ve öteleme nedeniyle inşaat sektörü, açıkçası soluk alırken, fırsatlar oluşmuştu.

Kentsel dönüşüm için…

Yönetmeliğin mevcut olanı önemseniyor.

Mimari ve iklimsel farklılıklar nedeniyle de yeni yönetmeliğin uygulanmasındaki sıkıntılar, öteleme beklentileri süresince, Altepe tarafından Ankara’ya anlatılmıştı.

Altepe, Bakan Özhaseki’yle yapılan görüşmelerin çerçevesinde, yeni bir ötelemenin, bir kez daha gündeme geldiğini söylüyordu.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait imar yönetmeliğinin, üst yönetmeliğe uygun olabilmesinde bir sorun veya sıkıntı olmadığını belirtiyor, ancak…

Vurguladığı…

“Görünen; uzatılacak!”

Bakan Özhaseki’nin 25 Ekim’de Bursa’ya gelişinde, yeni yönetmeliğin yeniden ileri bir tarihe ertelenip ertelenmeyeceğine nokta koyması bekleniyor.

19 Kasım 2016
1.181 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN